Gezi Davası tutuklularından 2023 mesajı

Gezi Davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılan ve 1887 gündür tutuklu iş insanı Osman Kavala ile haklarında 18’er yıl mahpus cezası verilen ve 8 aydır tutuklu bulunan Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Can Atalay, Mücella Yapan, Mine Özerden ve Çiğdem Mater 2023 yılına cezaevinde girecek.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Seyahat davası sanıklarını kaldıkları Marmara Cezaevi’nde ziyaret ederek, yeni yıl iletilerini paylaştı.

KAVALA: KOĞUŞLARDA VEFATI BEKLEMEDİĞİMİZ BİR YIL…

Gezi Davası tutuklularının kendilerini ziyaret eden Çakırözer aracılığıyla gönderdikleri bildiriler şöyle:

Osman Kavala: “Cezaevinde geçirmek zorunda bırakıldığım bu altıncı yılbaşı. Önümüzdeki yılın Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine yöneldiği bir yıl olmasının, hukuksuzlukların sona erdiği bir yıl olmasını ümit ediyorum. Yeni yılda insanların kolay kolay mahpusa sokulmadığı, koğuşlarda vefatı beklemediği, sokaklarda bayanların, madenlerde çalışanların katledilmediği bir ülkede özgürlüğü teneffüs edeceğimiz günleri görmeyi diliyorum. Yalnızca bizim için değil, herkes için hukuksuzlukların, adaletsizliklerin ve gaddarlıkların sona ereceği bir yıl olsun.”

ATALAY: KARANLIĞIN SONUNDA IŞIK GÖRÜLÜYOR..

Can Atalay: “Enseyi karartmıyoruz. Bu karanlığın sonunda ışık görülüyor. İçeride de olsak, dışarıda da olsak herbirimiz karanlığı aşmak için sabırla, olgunlukla üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Herkese memnun yıllar.”

Tayfun Kahraman: “Kimse karamsarlığa kapılmasın, kimsenin kuşkusu olmasın. Ne yaparlarsa yapsınlar 2023 çok hoş, çok aydınlık bir yıl olacak. Buna yürekten inanıyoruz.”

ALTINAY: TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE GELİNCİKLER AÇACAK

Hakan Altınay: “İnsafsız, izansız, kötülükle yüzyüze kaldığımız bir yıl geride kalıyor. 2023 güzelliğin, dayanışmanın, faziletin kazandığı bir yıl olacak. Türkiye’nin her yerinde akşam sefaları, gelincikler ve papatyalar açacak.”

“2023 DEMOKRASİ, HUKUK, ADALET DOLU BİR YIL OLSUN”

Çakırözer Seyahat Davası sanıklarına ziyareti sonrası şu değerlendirmeyi yaptı:

*Osman Kavala’nın lehinde iki AİHM kararı olmasına karşın altıncı sefer yılbaşını cezaevinde geçirmek zorunda bırakılması, Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ın 8 aydır cezaevinde geçirdikleri her gün Türkiye’nin ayıbıdır. İstinaf mahkemesinin cezaları onayan kararı AİHM’e ikinci sefer ‘Ben seni ve kararını tanımıyorum’ demektir.

*Bu beşerler hukukla adaletle ilgisi olmadan, büsbütün siyasi münasebetlerle ve keyfi bir biçimde aylardır, yıllardır özgürlüklerinden, sevdiklerinden yoksun bırakılıyor.

*Her şeye karşın moralleri çok yüksek. 2023’ten ülkemiz için umutlular. Cumhuriyetimizin 100. yılını adalet ile demokrasi ile taçlandıracağımız günlere az kaldı.

*2023 yılının her şeyden evvel bu haksız, hukuksuz; onları özgürlüklerinden, ailelerinden, sevdiklerinden yoksun bırakan bu keyfi tutuklamalara son vermesini diliyorum. Ülkemize 2023’te hukuk, demokrasi ve adalet gelmeli.

“91 YAŞINDA CEZAEVİNDE TUTMAK MEVTE TERK ETMEKTİR”

Çakırözer, 28 Şubat davası sanıkları emekli askerler Ahmet Çörekçi ve İlhan Kılıç ile de görüştü.

Çörekçi, Çakırözer aracılığıyla gönderdiği iletisinde, “Ülkemizde nitekim huzur gelmesini, birlik gelmesini hengamelerin olmadığı bir yıl diliyorum. Bizlerle ilgiliyse adalet istiyoruz” dedi.

“ASKERLER MESKEN HAPSİNE ALINMALI”

Ahmet Çörekçi’nin 91 yaşında ve İlhan Kılıç’ın ise 87 yaşında olduklarını ve kalp rahatsızlıkları bulunduğunu söz eden Çakırözer, ziyareti sonrasında, “Bu insanları bu yaşta ve bu sıhhat şartlarında cezaevinde tutmak vefata mahkum etmekten farksız. Üstelik Anayasa Mahkemesinin önünde evrakları beklerken bu yapılamaz. Vural Avar’ın cezaevinde vefatından hiç ders çıkarılmamış. Bir an evvel bu askerler cezaevinden konut hapsine alınmalı, AYM de müracaatlarını acilen görüşmelidir” davetinde bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir