ABD halkının yüzde 60’ı Trump’a yönelik suçlamalara inanmıyor

ABD’nin Connecticut eyaletinde bulunan Quinnipiac Üniversitesi, Trump’a yönelik suçlamaların toplumsal boyutunu incelemek üzere 1776 kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirdi.

Anket kapsamında iştirakçilere Trump’a yönelik suçlamalar soruldu.

Katılanların yüzde 62’si, Adalet Bakanlığı tarafından Trump hakkında yürütülen davanın “siyasi motivasyon” içerdiğine inandığını belirtirken, iştirakçilerin yüzde 51’i eski liderin yargılanmasını istedi.

10 iştirakçiden 6’sı ise Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra zımnî devlet evraklarını meskeninde tutmasını “uygunsuz” buldu.

TRUMP’IN MALİKANESİNDEN ÇIKAN BÂTIN BELGELER

Trump’ın Florida’daki meskeni, 8 Ağustos 2022 sabahında “gizli belgeler” soruşturması için FBI casusları tarafından basılarak aranmıştı.

Baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak niteleyen Trump, bilhassa Mar-a-Lago’dan alınan dokümanların “bağımsız bir hakem yahut özel bir hakim” tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu.

Trump hakkında yürütülen “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına, özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Trump, 11 Haziran’da devlete ilişkin zımnî dokümanları sakladığıyla ilgili suçlamaları “saçma ve asılsız” olarak nitelendirmişti.

Donald Trump, 4 Nisan’da da 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir bayana “sus payı” ödediğine ait suçlamalar kapsamında Manhattan Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkmış, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir