Ukrayna’nın hevesi kursağında kaldı… F-16 kararının üzerinden 24 saat geçmeden Zelenski’ye soğuk duş

Ukrayna savaşı son hız devam ederken Hollanda’dan gelen Haber kısa müddette dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

Ukrayna lideri ülkesinde ağırlayan Hollanda Başbakanı Rutte, burada gazetecilere kıymetli açıklamalarda bulundu.

Zelenski ile birlikte F-16 jetlerini inceleyen Rutte, Danimarka ve Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 göndermeyi kabul ettiğini duyurdu.

Kararın akabinde toplumsal medya hesabı üzerinden bu kareyi paylaşan Zelenski paylaşımına şu notu düştü;

‘Jetler Ukrayna semalarında olacak. Teşekkürler, Hollanda. Teşekkürler Rutte.’

Zelenski’nin sevinçle karşıladığı haberin üzerinden şimdi 24 saat bile geçmeden Danimarka’dan gelen haber adeta Kiev’in hevesinin kursağında kalmasına neden oldu.

Danimarka Savunma Bakanı, söz konusu savaş uçakları için kaidesini açıkladı.

Al Jazeera’da yer alan habere nazaran, Danimarka bu uçakların yalnızca Ukrayna hava alanında kullanılmasını şart koştu.

Danimarka Savunma Bakanı Jakob Ellemann-Jensen, Ukrayna’nın Danimarka ve Hollanda tarafından bağışlanacak F-16 savaş uçaklarını sırf kendi topraklarında kullanabileceğini söyledi.

‘Düşmanı Ukrayna topraklarından kovmak için kullanılması kaidesiyle silah bağışlıyoruz’ diyen Jensen kelamlarına şöyle devam etti;

‘Ve bundan ötesi yok. Tanklar, savaş uçakları yahut öteki bir şey olsun, şartlar bu.’

Danimarka toplamda 19 jet teslim edecek. Hollanda’nın toplamda 42 adet F-16’sı var lakin hepsinin bağışlanıp bağışlanmayacağına şimdi netlik kazanmış değil.

RUSYA’NIN İKAZINA KARŞIN F-16 KARARI ÇIKTI

Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarının tedariği konusunu değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bunun nükleer tehdit olarak değerlendirileceğini duyurmuştu.

Kiev’e F-16 tedarik etme planlarının Batı’nın tırmandırıcı atılımının bir öteki örneği olduğunu belirten Lavrov bunu ‘son derece tehlikeli bir gelişme’ olduğunun altını çizmişti.

Lavrov, ABD tasarımı F-16 savaş uçaklarının nükleer kapasitesini görmezden gelemeyeceğini de kelamlarına eklemişti.

ABD, Ukrayna’nın uzun müddettir beklediği Amerikan üretimi F-16 savaş uçaklarının Danimarka ve Hollanda tarafından ülkeye gönderilmesini geçtiğimiz günlerde onaylamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, Mayıs ayında ise Ukraynalı pilotların F-16 eğitimi almalarını onaylamış, Danimarka’da 11 ülke tarafından Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmeye başlanmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir