Temmuz ayı yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri ne zaman ve ne kadar yatacak? Bakan Göktaş müjdeyi verdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kurban Bayramı münasebetiyle Temmuz ayına ait yaşlı ve engelli aylıklarını öne çekerek bugün prestijiyle hesaplara yatıracaklarını belirtti. Bakan Göktaş, vatandaşlara toplam 2,7 milyar TL ödeme yapacaklarını bildirdi.

1.4 MİLYON VATANDAŞA ÖDEMELER BUGÜN YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında verdiği engelli ve yaşlı aylıklarının ödemesinin öne çekilmesi muştusunun akabinde ayrıntıları paylaşan Bakan Göktaş, yaklaşık 1,4 milyon vatandaşa ödeme yapacaklarını söyledi.

Bu kapsamda yaklaşık 1,5 milyar TL meblağında yaşlı aylığı ödemesi yapacaklarını kaydeden Bakan Göktaş, yaklaşık 1,2 milyar TL engelli aylıklarını da hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını belirtti.

Engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik tematik toplumsal yardım programları uyguladıklarını belirten Bakan Göktaş, “Eğitimden sağlığa, iktisattan toplumsal hayata iştiraklerinde her vakit yanında olduğumuz yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı, nizamlı yaptığımız ödemelerimizle de destekliyoruz.

Bu doğrultuda Kurban Bayramı münasebetiyle Temmuz ayına ait yaşlı aylığı ve engelli aylıklarının ödemesini öne çekerek bugün prestijiyle hesaplara yatıyoruz. Böylelikle toplamda 2,7 milyar TL ödeme yapmış olacağız” dedi.

YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI ZAMLANDI MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni asgari ücretin açıklanmasının akabinde birtakım basın yayın organlarında yayınlanan yaşlı ve engelli aylıkları fiyatlarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 20 Haziran’da belirlenen yeni taban fiyat sonrasında gerçekleşen artışın, kimi basın yayın organlarınca “yaşlı ve engelli aylıkları”na da birebir oranda uygulanarak güncellendiğinin görüldüğü belirtilerek, “Paylaşılan ‘güncel’ yaşlı aylığı ve engelli aylıkları meblağları gerçeği yansıtmamaktadır.” bilgisi verildi.

Bakanlıkça hak sahiplerine ödenen yaşlı ve engelli aylıklarına ait iş ve süreçlerin, ilgili mevzuat doğrultusunda gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede bahse husus aylıklara ait ödeme fiyatları 2022 sayılı kanun, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve memur aylık katsayısına nazaran belirlenmektedir. Münasebetiyle 1 Temmuz 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri ortasında geçerli olacak yaşlı aylığı ve engelli aylıkları meblağları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak memur aylık katsayısı sonrasında hesaplanabilecektir.”

MEVCUT YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR?

65 yaş aylığı şuan 2 bin 604 lira olarak uygulanıyor. 1 Temmuz’dan itibaren tekrar memur maaş katsayısına nazaran yapılacak hesaplamaların akabinde aktüel fiyat belirlenecek.

Engelli aylığı hala yüzde 40-69 oranında engelliler için 1738 lira, yüzde 70 ve üzeri oranında engelliler için 2 bin 609 lira olarak uygulanıyor. Engelli aylığı 1 Temmuz’dan itibaren aktüel memur maaş katsayısına nazaran hesaplanarak yine belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir