Sırbistan’dan Kosova’yla gerilimi düşürecek adım

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, son devirde Kosova ile yaşanan gerginliğin nedeni olan barikatların yarın kaldırılacağını duyurdu.

Sırbistan’ın Kosova hududu yakınlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla bir ortaya gelen Vucic, görüşmenin akabinde açıklama yaptı. Epey güç bir gece ve görüşme geçirdiklerini tabir Vucic, “Kosovalı Sırplardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun devam etmesini istedim. Herkesi dinledim. Kelam verilenlerin yerine getirileceğine inanıyorum” dedi.

Vucic, Kosovalı Sırplar ortasında güvensizlik hissinin devam ettiğini belirterek, “Perşembe günü öğlenden evvel barikatlar kaldırılacak. Bu 2 saatte bitecek bir iş değil. Tahminen 24, tahminen de 48 saat sürebilir fakat barikatlar kaldırılacak” diye konuştu. Kosovalı Sırpların barikatların kaldırılmasının akabinde gözaltına alınma ihtimalini pahalandıran Vucic, “Böyle bir durumda barikatları bir daha kaldırmamak üzere kuracaklarını belirttiler” tabirlerini kullandı.

AB VE ABD’DEN GARANTİ

Bu ortada, bugün Kosova ile Sırbistan ortasında gerginliğe neden olan eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in tutukluluk halinin mesken hapsine çevrilmesinin ardından, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ortak bir açıklama yaptı.

AB ve ABD’nin açıklamasının akabinde Vucic ile bir ortaya gelen Sırbistan Hükûmeti Kosova Ofisi Yöneticisi Petar Petkovic, Kosovalı Sırpların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında AB ve ABD’den garanti aldıklarını belirtti. Petkovic, AB ve ABD’den barikatlarda yer alan Sırpların gözaltına alınması yahut sürgün edilmesine ait bir listenin olmadığını öğrendiklerini söz ederek, Kosova Güvenlik Gücü’nün, Kosova’nın kuzeyine gitmesi için mevcut mutabakatlara nazaran evvelden NATO’nun Kosova’daki Barış Gücünün (KFOR) kumandanının onayını alması gerektiği konusunda da açıklama yapıldığını kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir