İsmail Saymaz: Cumhur’un HÜDA PAR’lı adayı Hizbullah’tan yatmış

Sözcü müellifi İsmail Saymaz, AK Parti kontenjanından milletvekili adayı olan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç’in, Hizbullah davası kapsamında tutuklandığını ve mahpus yattığını belirtti.

Saymaz, ‘Cumhur’un Hüda Par’lı adayı Hizbullah’tan yatmış’ başlıklı yazısında, “Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında Elazığ ve Malatya’daki İhya-Der’liler 27 Nisan 2009’da gözaltına alındı. Şüpheliler ortasında Faruk Dinç de vardı. Dinç, İhya-Der’in Taziye ve Cenaze Kurulu üyesiydi ve altı aktiflikte misyon almıştı. Konutundaki aramada çıkan CD’de, ‘Hizbullah-İlim terör örgütünce propaganda emelli kullanılan fotoğraflar ve şahıs isimlerinin bulunduğu’ tespit edildi” sözlerine yer verdi.

İsmail Saymaz’ın yazısından bir kısım şöyle:

Dinç, 30 Nisan 2009’da tutuklandı. Dinç’in de ortalarında olduğu 19 sanığa üyelikten, bir şahsa yöneticilikten dava açıldı. Dinç, mahkemede “İhya-Der’e üye olmadığını, yasal toplantılara katıldığını, Taziye ve Cenaze Komitesi’nde faaliyet gösterdiğini” kaydetti. Dinç, 6 Temmuz 2009’da tahliye edildi. Dava 2010’da beraatle bitti. Gerekçeli kararda, İhya-Der’in Hizbullah ile temaslı olduğuna ait kâfi kanıt bulunmadığı savunuldu. Oysa İhya-Der’in Elazığ’daki merkezinde ve şubelerinde vazife alan 18 kişi cezalandırılmış ve derneğin Hizbullah’la kontaklı olduğuna hükmedilmişti. İhya-Der kapatılırken, yerine Yeni İhya Der açılmıştı. Dinç tahliye olduktan sonra okulunu bitirdi. Hizbullah’ın şehit ettiği Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın şehri Diyarbakır’da Hüda Par’ın İl Başkanı oldu.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir