İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: İmamoğlu beni aradı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerde yürütülen terör soruşturmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Soylu’nun kelamlarının satırbaşları şöyle:

*26 Kasım’da burada belediyeleriyle irtibatlı çalışanları aldıkları için İstanbul, Mersin, Adana, İzmir, Ayvalık’la ilgili bir İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen soruşturma olduğunu ve bunun tamamlanması halinde evrakların Yargı’ya gönderileceğini söylemiştim.

*Biraz evvel İBB Başkanlığı’nın bu husustaki açıklamalarını takip ettik. Herkesin kendisini savunma hakkı vardır. Bu hem doğal bir haktır, hem de demokrasi içinde olması gereken bir gerçekliktir.

*Türkiye 40 yıldır terörle çaba ediyor. Bu yaşanmışlıklardan öğrendiğimiz bir şey de, terör örgütlerinin yasal alanları kullanmaları, legal alanlara sızmasıdır.

*Bunun altını çizerek söylüyorum. Dağdaki terörle gayret ne kadar zorsa, bu ondan biraz daha zordur. Zira dağdaki teröristi biliyorsunuz.

*Zaman vakit terörle iltisaklı belediyelere görevlendirmeler yapıldı. Yöneticilere 900 yıla yakın cezalar çıktı.

“BAKANLIĞIMIZDAN 50 BİN KİŞİ ÇIKARILDI”

*Doğu ve güneydoğuda PKK ve KCK ile irtibatlı olduğu tespit edilen belediye liderleri, meclis üyeleri, işçi misyondan alındılar. FETÖ’den devlete sızmış yaklaşık 165 bin kişi kamudan çıkarıldı. Bizim bakanlığımızdan 50 bini aşkın kişi çıkarıldı.

*Bu devleti tüm terör örgütlerinden temizlemek için ortaya koyduğumuz bir çabanın sonucudur.

*Zorlu bir sürecin sonunda kamuyu çok büyük bir biçimde terör örgütlerinden arındırabildik. Bu yüzde 100 müdür; kriptosu var, uykuya yatmış olanı var, atılım yapmayı kendine vazife almış olanlar var. Biz bunları sökebilmek için büyük bir uğraş ortaya koyuyoruz.

“ANAYASA SORUMLULUK VERİYOR”

*Kamunun kendine ilişkin sorumlulukları vardır. Misyon yapanların da sorumlulukları vardır. Anayasa’nın 127’nci hususu çok açık ve nettir. Mahallî idareler için bizatihi bize yetki vermiştir.

*Bu soruşturmaları yürütürken elimizde bir rehber olan bir kanun var. Siyasi kıymetlendirme yapabilirsiniz.

*Ancak şunu söylemem gerekir; şayet doğu ve güneydoğudaki yahut FETÖ’yle irtibatlı belediyelerde gereğini yerine getirmemiş olsaydık doğu ve güneydoğunun haline nasıl olurdu?

*Birtakım siyasal saiklerle ve siyasal baskılarla Avrupa’dan ve Türkiye’den bize geri adım attırmaya çalışanlar elbette başarılı olamazlar.

“İMAMOĞLU BENİ ARADI”

*CHP’de kaybettiği prestiji bizlere saldırarak, problemleri demagojiyle anlatmaya çalışanlar boşuna çırpınış içindedir.

*Bu bahsedilen kişi İmamoğlu hürmetlerini sunarak beni aramıştır. Bana, ‘CHP Genel Merkezi beni sevmiyor, bana yardımcı olur musunuz’ diye ricası olmuştur.

*Biz ‘kanun ne gerektiriyorsa yaparız’ dedik ve yaptık. İşine geldiğinde alttan almasını bileceksin, öbür taraftan dönüp hakaret edeceksin.

*Elbette belediye başkanlığının sorumluluğu var. Hem terörden uzak durma hem de alet olmama durumu var.

*İBB Başkanı zaman zaman terlemiş, alnını silme zorunda kalmış, kaybettiği prestiji, hizmet yapamadığı için tarihin en başarısız belediye başkanı olarak nitelendirilen, İETT otobüslerini çalıştırmaktan, çöp toplamaktan mahrum böyle bir belediye başkanı elbette ki bunları kapatabilmek için İstanbul’a ilgi açığını kapatabilmek için, yargı kararından bulamadığı mağduriyeti buradan bulacak.

Bu basın toplantısının ortaya koyduğu şudur:

1. Bizim 9 Aralık 2021’de lisana getirdiğimiz tüm tezin ikrarını yapmıştır.

2. Terör örgütleri buraya girmemiştir diyemiyor. KHK ile işten çıkarılanları biz hülle ile işe aldık palavradır demedi.

3. Dağdaki teröristleri ve kamuya girmesi katiyen mümkün olmayan şahısları işe almadık diyemedi. Bunların hepsi İBB’ye alındı.

*Bizim kabahatimiz ne, 9 Aralık 2021’de hayati palavrayla malul olan Özgür Özel, bana bir sataşmada bulundu. İstihbarat elimizde olduğu için soruşturma müsaadesi verdik ve başladı.

*Sözde paha ailelerinden alınanları ‘Almadım’ dememiştir. Biz bu soruşturmayı yalnızca İBB’ye yapmadık, tüm belediyelerde yaptık.

“SABAH ÇOK PALAVRA DİNLEDİNİZ”

*Toplam soruşturulan devirde 25 bin kişi işe alındı. 1668 kişi soruşturuldu. Bunn 1163 kişi için irtibatı ve iltisakı var ancak belediyede işe girmeye pürüz olmadığı için incelemeye alınmadı. 505 kişinin tamamı kendi periyodunda alınmış ve kayıtları misyon yapmasına pürüzdür. 21 kişi daha ayrıldı.

*Sabah çok palavra dinlediniz. Hiçbir yerinde işe almadık diye cümle kurmadı. Kelamda paha ailelerinden, KHK’lılardan alındı mı alındı.

*Geçen yıl o tarihten itibaren 1 yıl süren soruşturma yaptık. Bu soruşturmayı 8 kişilik müfettiş heyetiyle yaptık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir