Diyarbakır 1 Mayıs’a hazır: ‘İktidara mesajımızı vereceğiz’

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da bu yıl Dağkapı Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs’a gözaltılar ve tutuklamalar eşliğinde giriliyor. Amed Emek ve Demokrasi Platformu da personel sınıfının birlik, gayret ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a yönelik hazırlıkları tamamlandı. Diyarbakır merkezli operasyonların kınanacağı ve seçim güvenliğine dair kaygıların lisana getirileceği miting alanında, emekçilerin ve işçilerin taleplerinin, zelzele sürecinde ve sonrasındaki aksaklıkların, barış ve kardeşlik isteklerinin haykırılması bekleniyor.

‘İKTİDARA İLETİMİZİ VERECEĞİZ’

“1 Mayıs’ta Diyarbakır’dan iktidara iletimizi vereceğiz” diyen Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Zülküf Güneş, işçi ve işçilerin eriyen maaşlarının düzeltilmesini ve maaşların yoksulluk sonunun üzerine çıkarılması gerektiğini söyledi.

İşçi ve işçilerin yalnızca ekonomik değil toplumsal alanda da haklarının geriletildiğini belirten Güneş, “Kamuda işe alımlarda liyakatin temel alınmasını istiyoruz. Diyarbakır işçilerin, çalışanların ve örgütlülüğün güçlü olduğu bir kent lakin maalesef kent genelinde sivil toplum örgütlerine kadar uzayan bir gözaltı dalgasıyla karşı karşıya kaldık. Tabi seçime giderken bu türlü bir operasyonun gerçekleşmesi kentte tasa seviyesini arttırdı. Seçimlerin demokratik bir ortamda şeffaf bir formda yapılmasını istiyoruz. 1 Mayıs’ta taleplerimizi lisana getireceğiz” dedi.

‘ÖZGÜRLÜKTEN YANA OLAN HERKESİ DAĞKAPI MEYDANINA BEKLİYORUZ’

Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana olan herkesi Dağkapı Meydanı’na çağıran Güneş, taleplerini şöyle lisana getirdi: “İnsanların inançlı konut muhtaçlığını karşılayacak bir kent modeli, barış ve kardeşliğin hakim kalındığı bir ülke, fikir ve tabir özgürlüğünün kabahat olarak görülmediği ve insanların fikirlerini rahat bir halde tabir edebileceği bir ortam istiyoruz. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki manilerin kaldırılmasını, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden, cinsel yöneliminden ötürü ötekileştirilmediği bir hayat istiyoruz. İşçiler için grev hakkının yasal bir yere kavuşturulmasını, emekçi ve işçilerin taleplerinin kabul gördüğü bir toplu mukavele devri istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir