Büyükşehir’den kentsel yaşam alanları ve cazibe merkezleri


Büyükşehir, Kocaeli’ni en ideal şehir yapma hedefi kapsamında şehrin her köşesine kentsel yaşam alanları ve cazibe merkezleri inşa ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, genç kadın, çocuk yaşlı, hasta sağlıklı, engelli engelsiz demeden herkesin yararlanacağı ortak yaşam alanlarını kente kazandırmaya devam ediyor. Kocaeli’ni mutlu şehir yapma hedeflerini birer birer gerçekleştiren Büyükşehir, şehrin her yerine kentsel yaşam alanları ve cazibe merkezleri inşa ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir, yapmış olduğu bulvar, park, meydan ve millet bahçeleriyle Kocaeli’nin her köşesini sosyal yaşam alanına dönüştürürken, bilim, sanat ve kültür merkezleriyle de düşüncel bir yaşam sunuyor. Geçtiğimiz hafta “Yerli Yerinde Hizmet ve Eser Dolu 4 Yıl” sunumuyla Büyükşehir’in hizmet ve eserlerini kamuoyuyla paylaşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘’Göreve geldiğimizde bir emanet teslim aldık. Belediyelerin görevi hizmet ettiği vatandaşları mutlu etmektir. 4 yıl boyunca bunları unutmadan hareket ettik. Bu milletin bir kuruşunu zayi etmedik” ifadesini kullanmıştı.  

KOCAELİ’NİN PRESTİJ PROJESİ

Büyükşehir’in Kocaeli genelinde hayata geçirdiği kentsel yaşam alanları ve cazibe merkezleri arasında en önemli yeri İzmit Cumhuriyet Bulvarı oluşturuyor. Şehre prestij katan projelerden Cumhuriyet Bulvarı, kullanıcı dostu bir anlayışla yeniden tasarlandı. Bu kapsamda Hürriyet Caddesi’nin bir bölümü trafiğe kapatılarak, yayalaştırıldı. Cumhuriyet Bulvarı projesi kapsamında şehir merkezinde çok büyük bir görsel değişim yaşandı. Kamusal alanın 26 bin metrekareden 36 bin metrekareye çıkarıldığı proje kapsamında vatandaşların İzmit’in ticari ve sosyal alanlarının bulunduğu bu merkezde daha rahat dolaşmaları ve geniş gezinti alanlarıyla nefes alma imkanı sağlandı. 

ŞEHRİN KALBİ MİLLET BAHÇELERİ

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de kişi başına düşün yeşil alan miktarını millet bahçeleriyle her geçen gün artırıyor. Kentin dört bir yanına projelendirilen millet bahçeleri vatandaşlara şehrin karmaşasından uzaklaşarak nefes alma imkanı sağlıyor. Millet bahçeleri, çocuk oyun ve etkinlik alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları, süs havuzu ve sosyal tesisleriyle hizmet veriyor. Bu kapsamda Derince Millet Bahçesi, Karamürsel Seyir Terası vatandaşları bekliyor. Ayrıca Kocaeli’ne yeni bir yaşam alanı sunan Darıca Millet Bahçesi 3. Etap, Gölcük Örcün Millet Bahçesi, Gebze Kışla Millet Bahçesi, Dilovası Millet Bahçesi, Körfez İlimtepe Millet Bahçesi, ve Çayırova Millet Bahçesi ekiplerin özverili çalışmalarıyla şehre hizmet vermek için gün sayıyor. 270.000 m2 alana projelendirilen ve sahil şeridini kapsayacak olan İzmit Millet Bahçesinde de çalışmalar aralıksız devam ediyor.

DERİNCE SAĞLIKLI YAŞAM PARKI

Herkesi kapsayıcı projeleriyle dikkat çeken Büyükşehir, kentsel yaşam alanları ve cazibe merkezleri kapsamında Derince’ye Sağlıklı Yaşam Parkını inşa etti. Derince Sağlıklı Yaşam Parkı içinde bulundurduğu duyusal terapi alanları, sokak fitness alanları, duyusal oyun sahası ve macera parkı gibi birçok bölümü ile dikkat çekiyor. 45.000 m2 alana yapılan park, farklı spor branşlarındaki sahaları, yürüyüş, bisiklet yolları ve skate parkıyla şehrin gözbebeği. Her türlü sosyal donatının içinde yer aldığı parkta kuş evleri, refleksoloji ve fitoterapi alanları da buluyor.

SEMT PARKLARI

Büyükşehir, vatandaşların keyifli vakit geçireceği 13 semt parkı inşa etti. 65.842 m2 alana inşa edilen parklar, spor ve aktivite için yer açarken, huzur ve güven de vadediyor. Bu bağlamda Çayırova Cumhuriyet Parkı, Atalar Şehit Nazım Ateş Parkı, Sırasöğütler Deresi Parkı ve Bilim Parkı kente kazandırılan parklar arasında bulunuyor. Büyükşehir piknik ve eğlence alanlarını da unutmuyor. Cımbızdere Mesire Alanı, Tatlıkuyu Vadisi Mesire Alanı 2. Etap, Ataşehir Mesire Alanı yazın ailesiyle huzurlu zaman geçirmek isteyen Kocaelilileri bekliyor. Yapım aşamasındaki Fatih Vadisi ise gözde mekanlardan olmak için gün sayıyor. Ayrıca çevre düzenlemeleriyle Kocaeli’de yeşil koridor oluşturan Büyükşehir, sahil düzenlemeleriyle de deniz kenarlarında sosyal yaşam oluşturuyor. Gölcük Değirmendere-Halıdere’ye çift kaydıraklı aqupark yapan Büyükşehir, başta çocuklar olmak üzere sıcak havalarda herkese serin bir mekan sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir