Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (10 Mart 2023)

10 Mart 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve toplumsal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasına ait ilişkin kararı imzaladı.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapılabileceği tarafında duyumlar aldıklarını söyledi.

Yeniden görülen Pınar Gültekin davasında, katil Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme’ hatasından haksız tahrik kararları uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı ise ‘suç meczuplarını gizleme, değiştirme ve yok etme’ hatasında 4 yıl mahpus cezası aldı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntılardan en fazla etkilenen vilayetlerinde başında gelen Adıyaman’da Vali Mahmut Çuhadar istifa etti.

Peki AK Parti’nin 2011 genel seçimleri öncesinde ‘Türkiye hazır, amaç 2023’ başlığıyla duyurduğu 2023 gayeleri bugün ne durumda?

Sözcü gazetesi Yılmaz Özdil hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Özdil’in kovulmadığı, Sözcü TV’den ve gazeteden kendi isteğiyle ayrıldığı belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlede 8 meskeni ve 20 marketi yıkılan iş insanı Mehmet Bulanık, içinde bulunduğu durumu şu sözlerle anlattı: “Depoda çaydanlık aradım. Depoda kapağı olmayan çaydanlık bulunca hazine buldum zannettim.”

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, Milli Eğitim Bakanlığının Gaziantep’ten çadır satın aldığını, Bursa’ya getirilerek üzerine MEB logosu yapıştırıldığını ve tekrar sarsıntı bölgesine gönderildiğini argüman etti.

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ağır bakım hemşiresi olarak vazife yapan Abdullah Gül, zelzele sonrası 80 hastanın mevte terk edildiğini öne sürdü.

Kızılay’ın depremzedelere dağıtmak için Menzil Cemaati’nden yardım kolisi satın aldığı tez edildi. Cemaat ve Kızılay yetkilileri soruları cevapsız bıraktı.

HaberTürk müellifi Nagehan Alçı, AK Parti’ye tenkitler yönelttiği yazısında “Bu zulümleri alkışlayan bir AK Parti’den yana olmam, olamam” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, mümkün İstanbul sarsıntısına ait dikkat cazibeli açıklamalarda bulundu. Görür, Marmara Denizi’nde sarsıntı üretecek iki fay sınırı olduğunu vurgulayarak, iki fay birden kırılarsa 7.5 yahut 7.6 büyüklüğünde bir zelzelenin meydana gelebileceğini dikkat çekti.

Van Erciş Adliyesi’nde vazife yaparken evvel “zimmet” hatasından uzaklaştırılan daha sonra da muvaffakiyet evrakı verilen Metin Zeytun’un isimli emanet ofisinden toplam olarak 744 bin 565 TL, 100 dolar ve 4 bin 700 euroyu zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Adliye’deki geçersiz evraklarda imzası olan altı savcı ise ”görevi berbata kullanma” hatasından beraat etti.

İstanbul Büyükçekmece’de bir tarikata bağlı Kur’an Kursu’nda bulunan çocuklar, yetişkin biri tarafından vefatına dövüldü.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki sarsıntı 11 ili etkilerken Türkiye’nin çeşitli bölgeleri sallanmaya devam ediyor. Türkiye beşik üzere sallanırken Prof. Dr. Celal Şengör, halk ortasında kent efsanesine dönüşen sarsıntı telaffuzlarını yorumladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir