ABD havaalanlarında yolculardan rekor sayıda silah ele geçirildi

ABD’deki havaalanlarında 2022 yılında yolculardan rekor sayıda silah ele geçirildiği açıklandı.

Aralık ortasına dek havaalanlarında toplam 6.301 silah ele geçirilirken, bunların % 88’inin dolu olduğu kaydedildi. Ulaşım Güvenlik Dairesi (TSA) yıl sonuna dek sayının 6.600’e çıkmasını beklediklerini ve bunun yeniden rekor olan geçen yılki sayıya nazaran % 10 artış manasına geleceğini belirtti.

TSA, havaalanlarına götürülen silahların kıymetli ölçüde kaynak tükettiğini ve yolcular için de çok maliyetli olduğunu vurguladı. Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Havaalanı en çok sayıda silah yakalanan Havaalanı olurken, Teksas eyaletindeki Dallas- Fort Worth Havaalanı ikinci oldu.

Neden daha çok sayıda insanın havaalanı güvenliklerinden silahla geçmeye çalıştığına dair bir açıklama yapılmadı. ABD’de silah maddeleri eyaletten eyalete değişiyor, fakat yolcunun taşıma ruhsatı olsa bile, kabinde silah taşımasına müsaade verilmiyor.

TSA yetkilileri, denetimlerde silah bulduğu takdirde para cezası veriyor ve bu cezanın ölçüsü kişinin sabıka kaydı ve silahın dolu olup olmadığına nazaran değişiyor. TSA azamî cezanın ise 13.910 dolarda 14. 950 dolara çıkartıldığını belirtti. Uçak yolcuları, boş ve sert bir kutudaki silahlarını check-in’e verdikleri bagajlarında taşıyabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir